Niektorí ľudia nemajú v tele dostatok železa. Užívanie doplnkov železa môže pomôcť vrátiť hladinu tohto minerálu na zdravý objem. Železo je životne dôležitý minerál s rôznymi úlohami v tele. Je obzvlášť dôležitý pre udržanie zdravých červených krviniek. Takmer 70 % dôveryhodného zdroja železa v tele sa nachádza v hemoglobíne. Ide o proteín v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík v krvi z pľúc do iných častí tela.
Tento článok sa zaoberá dostupnými typmi doplnkov železa, niektorými stavmi, ktoré môžu vyžadovať doplnky železa, vedľajšími účinkami, dávkovaním a alternatívami k doplnkom železa.
Druhy doplnkov železa
K dispozícii je množstvo doplnkov železa, z ktorých každý obsahuje rôzne množstvá železa. Hoci sú zvyčajne vo forme tabliet, niektoré sú dostupné aj ako tekutina.
Vitamín C pomáha telu absorbovať železo efektívnejšie, takže niektorí výrobcovia doplnkov železa pridávajú vitamín C do prípravku.
Podľa National Institutes of Health (NIH) Trusted Source medzi typy železa v doplnkoch patria:
- síran železnatý
- glukonát železnatý
- citrát železitý
- síran železitý
Pred užitím akýchkoľvek doplnkov je najlepšie porozprávať sa s lekárnikom alebo zdravotníckym pracovníkom.
Stavy, ktoré môžu liečiť doplnky železa
Najčastejším stavom, ktorý si vyžaduje doplnky železa, je anémia z nedostatku železa.
Ľudia s anémiou z nedostatku železa nemajú dostatok zdravých krviniek na prenos kyslíka do častí tela, ktoré ho potrebujú. Je to spôsobené tým, že v krvi je nedostatok železa.
Je možné mať nedostatok železa, ale nie anémiu z nedostatku železa. Ľudia s nedostatkom železa môžu mať správne množstvo hladín hemoglobínu, ale prejavujú sa príznakmi podobnými príznakom anémie z nedostatku železa, ktoré zahŕňajú:
- únava
- slabosť
- závraty
- lapanie po dychu
- bledá koža
Nedostatok železa sa môže vyvinúť v dôsledku:
Tehotenstvo: U tehotných žien sa môže vyvinúť nedostatok železa. Je to preto, že existuje zvýšený dopyt po nových červených krvinkách na podporu plodu. Jeden systematický prehľad zistil, že užívanie doplnkov železa počas tehotenstva znižuje riziko vzniku nedostatku železa.
Strata krvi: Strata krvi v dôsledku silnej menštruácie, hernií alebo gastrointestinálneho krvácania môže spôsobiť nedostatok železa a vyžadovať doplnky železa.
Rakovina: Štúdia z roku 2016 zistila, že nedostatok železa bol bežný u ľudí s rakovinou.
Diéta: U niektorých ľudí, ktorí nejedia stravu bohatú na železo, sa môže vyvinúť nedostatok.
Malabsorpcia: Určité stavy – vrátane celiakie, Crohnovej choroby, cystickej fibrózy a chronickej pankreatitídy – môžu telu sťažiť vstrebávanie železa.
Ľudia môžu tiež užívať doplnky železa na poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) alebo na zvýšenie športového výkonu.
Systematický prehľad tiež zistil, že výkonnosť športovcov s miernym nedostatkom železa sa zlepšila po užívaní doplnkov železa.
Vedľajšie účinky
Je nepravdepodobné, že by užívanie vhodnej dávky železa spôsobovalo vedľajšie účinky.
V niektorých prípadoch sa však u ľudí užívajúcich doplnky železa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky:
- hnačka
- plynatosť
- zápcha
- nevoľnosť
Vo väčšine prípadov tieto vedľajšie účinky ustúpia, keď sa telo prispôsobí doplnku. Ak niekto pociťuje tieto vedľajšie účinky a má z nich obavy, môže sa porozprávať so zdravotníckym pracovníkom.
Problémom môže byť aj príliš veľa železa v tele. Hemochromatóza alebo porucha preťaženia železom spôsobuje hromadenie železa v tele. Bez liečby môže porucha preťaženia železom poškodiť telesné orgány vrátane srdca, pečene a pankreasu.
Ak niekto užíva viac ako odporúčanú dávku doplnkov železa, môže sa u neho vyvinúť otrava železom. Ak má niekto podozrenie, že užil priveľa železa, mal by čo najskôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
Zhrnutie
Železo je dôležitý minerál, ktorý pomáha červeným krvinkám prenášať kyslík do rôznych častí tela. Ak niekto nemá v tele dostatok železa, zdravotnícky pracovník môže odporučiť jesť stravu s vysokým obsahom železa alebo užívať doplnky železa.
Anémia z nedostatku železa je jednou z podmienok, ktorá si bude vyžadovať doplnky železa. Ľudia, ktorí trpia menej závažnými formami nedostatku železa v dôsledku tehotenstva alebo straty krvi, môžu tiež potrebovať užívať doplnky železa.
Užívanie doplnkov železa môže spôsobiť menšie vedľajšie účinky, kým sa telo prispôsobí. Ak má niekto podozrenie, že užil priveľa železa, mal by čo najskôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
Hoci existuje len málo alternatív k doplnkom železa, konzumácia stravy bohatej na potraviny s vysokým obsahom železa môže pomôcť udržať optimálnu hladinu tohto dôležitého minerálu.